2019 Cruisers Yachts 54 Cantius
Boat Name: "MY WAY"
MY WAY is a 2019 Cruisers Yachts 54 Cantius currently available for sale in FORT LAUDERDALE Florida. This boat has a price of $819,000. Our team at Seattle Yachts is here to help you find the right boat for your needs, budget, and style. We have access to boats off the market that will never be seen online, so contact us today with your interest.
Price: $819,000
SPECIFICATIONS
| Price: | $819,000 |
| Boat Name: | MY WAY |
| Make: | Cruisers Yachts |
| Model: | 54 Cantius |
| Year: | 2019 |
| Condition: | Used |
| Category: | Cruisers |
| Construction: | Fiberglass |
| Length: | 54 ft |
| Display Length: | 54 ft |
| Beam: | 15 ft 6 in |
| Max Draft: | 4 ft 4 in |
| Min Draft: | 4 ft 1 in |
| Fuel Capacity (Gallons): | 500 |
| Fuel Type: | Diesel |
| Fresh Water Capacity (Gallons): | 150 |
| Max Speed: | 32 kn |
| Displacement: | 56 |
| Number of Engines: | 2 |
| Engine Make | Volvo Penta |
| Engine Model | IPS 800 |
| Engine Power | 600.00 HP |
| City: | FORT LAUDERDALE |
| State: | Florida |
| Country: | United States |
MORE INFO
This 2019 54 Cruisers Cantius is offered at a great price. The boat is super clean and is a great looking Sports Cruiser that’s been very well maintained.
She has a great layout which makes the boat feel bigger than it is. It has room to entertain, you won’t feel crowded with 10 on board.
The cockpit has u- shaped seating, cockpit table, bar stools with windows that drop down to open salon, and she has an electric sunshade for the aft deck area and open galley/bar.
Walking into the salon you will see she has ample seating throughout and has a great view from any of the spaces.
The lower deck landing has a built-in wine cooler and storage with plenty of counter space... From the landing you can access any of the three staterooms and two heads.
Additional features like the hydraulic swim platform and comprehensive Garmin navigation package further elevate its appeal.
Cockpit:
- Port and starboard entry gates
- Electric retracting sun canopy
- U-shaped seating
- Teak cockpit table
- Bar stools
- Vitrifrigo cockpit icemaker
- Kenyon cockpit grill
- Engine room hatch
- Cockpit shower
- Woven mat cockpit carpet
Deck:
- Hydraulic swim platform
- 10’ East Marine tender w 2019 20 hp Suzuki four stroke
- Underwater lighting
- Joystick cockpit controls
- Side deck walkways
- SS bow rail
- Quick windlass/Capstan
- Lewmar Delta plow anchor
- Synthetic mesh window covers
Salon:
- 360-degree views
- U-shaped ultraleather seating
- Electric hi/low dining table
- Ultraleather couch
- Retractable TV
- Retractable windows
- Retractable sunroof
- Upgraded stereo system
- Polk Ultra Marine w/Bose speakers
- Cruisair A/C digital control
Galley:
- Open concept galley
- Retractable window to cockpit
- Kenyon dual burner stove
- Fisher & Paykel dishwasher
- Muave convection oven/microwave
- Vitrifrigo refrigerator & freezer drawer
- Vitrifrigo freezer drawer (Additional)
- Double basin stainless steel sink
- Overhead and below counter cabinets
- Amtico flooring
- Bi-Fold exhaust fan
- Solid surface countertops
Master Stateroom:
- Full beam stateroom
- Walkaround island queen berth w/drawer
- Seating area w/Cosmetic counter
- Large closet
- Large countertop
- Hi Gloss wood
- Samsung flat screen TV
- Storage drawers and cabinets
- Large panoramic windows w/opening
- Manual blinds
- Polk entertainment control
- Combo washer/dryer
- Private head/shower stall
VIP Stateroom:
- Walkaround island queen berth w/drawer
- Panoramic windows w/opening
- Manual blinds
- Separate head & shower
- Samsung flat screen TV
- Large wall mirror
- Hi Gloss wood
- Polk entertainment control
- Large closet
Guest Stateroom:
- Dual bunk beds
- Drawers for storage
- Side window
- Manual blinds
- Side console
- Hi Gloss wood
- Flatscreen TV
- Ships panel service (AC-DC)
Electronics/Navigation:
- Raymarine navigation package
- Dual Raymarine Axios 15.5 MFD’s
- Raymarine RMK-10 remote keypad
- GPS w/lighthouse 3 charts
- HD open array 4Kw radar
- Raymarine digital color sounder
- Raymarine 260 marine VHF
- FLIR
- Seakeeper 9
- GoLight searchlight
- Ritchie compass
- Bennet trim tabs
- Auto stabilizing system
- Joy stick controls
- Tilt steering wheel
Engine Room:
- Onan 21.5 kw Cummins generator w/sound shield
- SeaKeeper 9
- Reverso oil change system
- 20 Galon water heater
- 3 Dometic raw water-Cooled A/C units w/reverse cycle heating
Seattle Yachts is pleased to assist you in the purchase of this vessel. This boat is centrally listed by Allied Marine. It is offered as a convenience by this broker/dealer to its clients and is not intended to convey direct representation of a particular vessel
Listing MLS by Yachtr.com
SIMILAR BOATS