2010 Sea Ray 450 Sundancer
The 2010 Sea Ray 450 Sundancer is currently available for sale in Charlestown Massachusetts. This boat has a price of $272,995. Our team at Seattle Yachts is here to help you find the right boat for your needs, budget, and style. We have access to boats off the market that will never be seen online, so contact us today with your interest.
Price: $272,995
SPECIFICATIONS
| Price: | $272,995 |
| Boat Name: | -- |
| Make: | Sea Ray |
| Model: | 450 Sundancer |
| Year: | 2010 |
| Condition: | Used |
| Category: | Express Cruiser |
| Construction: | Fiberglass |
| Length: | 45 ft |
| Display Length: | 45 ft |
| Beam: | 13 ft 2 in |
| Max Draft: | 3 ft 2 in |
| Min Draft: | 2 ft 8 in |
| Fuel Capacity (Gallons): | 285 |
| Fuel Type: | Diesel |
| Fresh Water Capacity (Gallons): | 70 |
| Max Speed: | -- |
| Displacement: | -- |
| Number of Engines: | 2 |
| Engine Make | Cummins |
| Engine Model | QSB-480 |
| Engine Power | 480.00 HP |
| City: | Charlestown |
| State: | Massachusetts |
| Country: | United States |
MORE INFO
2010 Sea Ray 450 Sundancer:
--PRICE REDUCED FOR IMMEDIATE SALE--
Power:
Upgraded Twin Cummins QSB-480 Diesels (799 Hours)
Generator - 11.5kW Onan Diesel (1277 Hours)
Features:
ZEUS Pod Drives w/ Joystick Control
Upgraded Garmin Electronics
New Garmin Radar - 24 Inch Phantom
New Cockpit Grill (2025)
Upgraded Fusion Stereo System w/ JL Audio Speakers
FLIR Night Vision
New PlasTex Flooring on Exterior Decks + Swim Platform
New Pepwave and 2 Galaxy Long Range Antennas for Wi-Fi Internet Service
NewFlatScreenTV's Inside & Out
NewGloMaxAmp for TV Antenna
New Memory Foam Mattress in VIP
50"FlatScreenTV w/ Bose Surround Sound in Aft Media Room (Converts to Sleeping Area)
Water Level Alert System - Alert Sent to Cell Phone
RING Camera System - Alert Sent to Cell Phone
EPIRB
Recent Service & Maintenance:
ZEUS Pods Serviced (2025)
Fresh Bottom Paint (2025)
Oil Changed (2025)
New Zincs (2025)
Duck Bills on Head Pump Replaced
New Bilge Pumps (3)
Engine Bay De-Greased, Washed, Detailed and T 9BoeshieldTreatment
A/C Units Serviced
Isotherm Fridge Serviced (Cockpit)
Detailed - Complete Wax & Polish
Batteries Replaced
Generator Serviced
Routine Service Schedule:
Buttons Up - Monthly service for bottom clean up and provide report of condition of intakes, zincs, props and paint
A/C Always Left Running
Washed Down Twice Monthly and Waxed as Needed
Head gets flushed with cleaning solvents frequently
Contact Southpaw Yacht Sales listing broker Jason Lash for more information.
Seattle Yachts is pleased to assist you in the purchase of this vessel. This boat is centrally listed by Southpaw Yacht Sales. It is offered as a convenience by this broker/dealer to its clients and is not intended to convey direct representation of a particular vessel
Listing MLS by Yachtr.com
SIMILAR BOATS