2018 HCB 42 Siesta
The 2018 HCB 42 Siesta is currently available for sale in Fort Myers Florida. This boat has a price of $399,000. Our team at Seattle Yachts is here to help you find the right boat for your needs, budget, and style. We have access to boats off the market that will never be seen online, so contact us today with your interest.
Price: $399,000
SPECIFICATIONS
| Price: | $399,000 |
| Boat Name: | -- |
| Make: | HCB |
| Model: | 42 Siesta |
| Year: | 2018 |
| Condition: | Used |
| Category: | Center Consoles |
| Construction: | Fiberglass |
| Length: | 41 ft |
| Display Length: | 42 ft |
| Beam: | 12 ft 2 in |
| Max Draft: | 3 ft 10 in |
| Min Draft: | 2 ft 10 in |
| Fuel Capacity (Gallons): | 614 |
| Fuel Type: | Gas/Petrol |
| Fresh Water Capacity (Gallons): | 45 |
| Max Speed: | -- |
| Displacement: | -- |
| Number of Engines: | 4 |
| Engine Make | Yamaha |
| Engine Model | F350 |
| Engine Power | 350.00 HP |
| City: | Fort Myers |
| State: | Florida |
| Country: | United States |
MORE INFO
2018 HCB 42 Siesta w/quad Yamaha 350s
-Only 600 Hours on Engines
-Upgraded Joystick control and Yamaha setpoint
-Full Garmin electronics suite
-Bow thruster
-New Seadeck
-New tower frame paint
This 2018 42 Hydra Sports Custom/HCB yacht is fully loaded with an amazing color scheme and countless recent upgrades. The vessel has all brand new soft goods and has been stored inside a rack storage building since new. The boat is set up for the serious fisherman and fully appointed for cruising with plenty of seating, cabin AC and electric bow table. The vessel is turn key and ready to show in Fort Myers, FL.
The smooth mix of brawn and refinement provides sustained offshore performance with an impeccable ride for any angler, diver, or cruiser.
The only quad powered yacht in it's class, this award-winning yacht has 1,800 hp. With first of its kind rear live-well with built in seat, summer kitchen/bait prep station and class leading second row helm seats, the Siesta is designed to meet the discriminating tastes of customers looking for this level of Center Console Yacht. Freshly redesigned helm station with standard triple navigation screens, high-density foam helm seats, and automotive inspired aesthetics provide total control of the vessel with ease. Luxurious appointments await in the easily accessible cabin and sun lovers can bask on the forward-facing console seat or convertible bow sun pad.
For the confident, the Siesta provides the right blend of form and function to match any activity that you decide to embark
Seattle Yachts is pleased to assist you in the purchase of this vessel. This boat is centrally listed by Jefferson Beach Yacht Sales. It is offered as a convenience by this broker/dealer to its clients and is not intended to convey direct representation of a particular vessel
Listing MLS by Yachtr.com
SIMILAR BOATS