1999 Tides Custom Carolina Express
Boat Name: "SASSY GIRL"
SASSY GIRL is a 1999 Tides Custom Carolina Express currently available for sale in Playa Flamingo, Guanacaste Province . This boat has a price of $399,900. Our team at Seattle Yachts is here to help you find the right boat for your needs, budget, and style. We have access to boats off the market that will never be seen online, so contact us today with your interest.
Price: $399,900
SPECIFICATIONS
| Price: | $399,900 |
| Boat Name: | SASSY GIRL |
| Make: | Tides |
| Model: | Custom Carolina Express |
| Year: | 1999 |
| Condition: | Used |
| Category: | Sport Fishing |
| Construction: | Fiberglass |
| Length: | 40 ft |
| Display Length: | 40 ft |
| Beam: | 13 ft 6 in |
| Max Draft: | 3 ft 6 in |
| Min Draft: | -- |
| Fuel Capacity (Gallons): | 575 |
| Fuel Type: | Diesel |
| Fresh Water Capacity (Gallons): | 70 |
| Max Speed: | 30 kn |
| Displacement: | -- |
| Number of Engines: | 2 |
| Engine Make | Lugger |
| Engine Model | L6125A |
| Engine Power | 500.00 HP |
| City: | Playa Flamingo, Guanacaste Province |
| State: | -- |
| Country: | Costa Rica |
MORE INFO
Sassy Girl is an extremely fishable Tides Custom 40 Express. She is based on the Billy Knowles 40 hull but build from fiberglass with an updated modern style topside and interior. Based in Costa Rica, she has been used as a private sportfishing yacht and an exclusive high end charter boat for select clientele. Always maintained by a professional captain, she is ready to fish anywhere you want and is comfortable for the family. 500 horsepower Lugger diesels bring reliability and efficiency to her stride.
Seattle Yachts is pleased to assist you in the purchase of this vessel. This boat is centrally listed by United Yacht Sales. It is offered as a convenience by this broker/dealer to its clients and is not intended to convey direct representation of a particular vessel
Cockpit
Large fishable cockpit with a Pompanette Battle Saddle as her centerpiece! She has Teak covering boards. This cockpit is ready to go to work chasing big Pelagics or at home keeping the family entertained. Clean rigging for easy trolling with outrigger and center rigger. Set up for dredge fishing or electric reels, massive in deck fish box and clear line of sight from the tower or lower helm.
Lower Helm
- Center Helm with raise up electronics pod
- Teak Palm Beach helm pod
- Electronics box above
- Teak ladder back helm seat with cushions
- Isinglass Enclosure
- Port and Starboard Bench Seating with storage below
- Drink Chill box port for quick access to refrigerator beverages
- Deep Freezer starboard for bait and additional frozen food
- Clear 360 degree views for navigation, fishing and docking
Tower Helm
- Single lever electronic engine controls
- Garmin MFD networked to Garmin network
- Storage box
- Helm Bench for Captain and guests
- Easy tower access
- Teaser reels located in easy reach of captain
Deck
- Non-Skid decks for secure footing
- Teak Covering Boards in Cockpit
- Faux Teak painted tow rail on bow
- Faux Teak painted transom
- Enclosed anchor storage in bow locker
- Rod Holders with fender tie offs
- Clear easy access around the boat with wide side rails and spacious walkways
Cabin
- Large spacious cabin with V-Berth forward that converts with filler
- Private doors to close off V-Berth
- Salon sofa converts to bunks
- Entertainment center with stereo and storage
- Abundant drawer storage
- Large galley with refrigerator cold box, two burner stove and sink
- Air Conditioning
- Large head with separate shower
- Hardwood Teak and Holly look flooring
Engine Room
- Easy daily access in front of lower helm
- Large area to access daily maintenance tasks
- Removable engine access panels in deck for large maintenance tasks
- Generator in sound Shield located in aft of engine room
- Access to refrigeration systems in engine room
- Plenty of storage for spares and non-essential items
Mechanical Disclaimer
Engine and generator hours are as of the date of the original listing and are a representation of what the listing broker is told by the owner and/or actual reading of the engine hour meters. The broker cannot guarantee the true hours. It is the responsibility of the purchaser and/or his agent to verify engine hours, warranties implied or otherwise and major overhauls as well as all other representations noted on the listing brochure.
Disclaimer
The company offers the details of this vessel in good faith but cannot guarantee or warrant the accuracy of this information nor warrant the condition of the vessel. A buyer should instruct his agents, or his surveyors, to investigate such details as the buyer desires validated. This vessel is offered subject to prior sale, price change or withdrawal without notice.
Listing MLS by Yachtr.com
SIMILAR BOATS