2023 Cruisers Yachts 38 GLS
The 2023 Cruisers Yachts 38 GLS is currently available for sale in West Palm Beach Florida. This boat has a price of $549,000. Our team at Seattle Yachts is here to help you find the right boat for your needs, budget, and style. We have access to boats off the market that will never be seen online, so contact us today with your interest.
Price: $549,000
SPECIFICATIONS
| Price: | $549,000 |
| Boat Name: | -- |
| Make: | Cruisers Yachts |
| Model: | 38 GLS |
| Year: | 2023 |
| Condition: | Used |
| Category: | Cruisers |
| Construction: | Fiberglass |
| Length: | 38 ft |
| Display Length: | 38 ft |
| Beam: | 12 ft 6 in |
| Max Draft: | 3 ft 2 in |
| Min Draft: | 2 ft 3 in |
| Fuel Capacity (Gallons): | 234 |
| Fuel Type: | Diesel |
| Fresh Water Capacity (Gallons): | 50 |
| Max Speed: | -- |
| Displacement: | -- |
| Number of Engines: | 2 |
| Engine Make | Mercruiser |
| Engine Model | 8.2 MAG HO |
| Engine Power | 430.00 HP |
| City: | West Palm Beach |
| State: | Florida |
| Country: | United States |
MORE INFO
NEW IN THE MARKET !
- Will Be On Display at the Palm Beach Boat Show March 2026 -
This 38 Cruisers Yachts GLS series is an amazing mid-size Luxury-Performance Bow Rider cruiser, South Beach Edition.
The versatile layout is a perfect platform for cruising, entertaining, and water sports.
With features such as: Open cockpit areas, Fold down side deck, Aft face seating, Wet bar, Bow seating area, Hard Top w/retractable sunroof, Electric aft sunshade, Fully appointed Cabin space, Generator, Seakeeper 3 stabilizer, Joy Stick control, and performance oriented mechanics and electronics, this 38 Cruisers Yachts GLS is a recipe for some serious fun on the water.
She has been Lift Kept by her meticulous owner and maintained by Yacht Management Professionals.
Low hours and all services have just recently been done.
She is turning key and ready to go !
Please see below for a list of recent services, etc.
Don’t Miss Out on This One !
Seattle Yachts is pleased to assist you in the purchase of this vessel. This boat is centrally listed by HMY Yacht Sales, Inc.. It is offered as a convenience by this broker/dealer to its clients and is not intended to convey direct representation of a particular vessel
Mechanical Disclaimer
Engine and generator hours are as of the date of the original listing and are a representation of what the listing broker is told by the owner and/or actual reading of the engine hour meters. The broker cannot guarantee the true hours. It is the responsibility of the purchaser and/or his agent to verify engine hours, warranties implied or otherwise and major overhauls as well as all other representations noted on the listing brochure.
Disclaimer
The company offers the details of this vessel in good faith but cannot guarantee or warrant the accuracy of this information nor warrant the condition of the vessel. A buyer should instruct his agents, or his surveyors, to investigate such details as the buyer desires validated. This vessel is offered subject to prior sale, price change or withdrawal without notice.
Listing MLS by Yachtr.com
SIMILAR BOATS