2019 Pursuit S 328 Sport
The 2019 Pursuit S 328 Sport is currently available for sale in Greenwich Connecticut. This boat has a price of $250,000. Our team at Seattle Yachts is here to help you find the right boat for your needs, budget, and style. We have access to boats off the market that will never be seen online, so contact us today with your interest.
Price: $250,000
SPECIFICATIONS
| Price: | $250,000 |
| Boat Name: | -- |
| Make: | Pursuit |
| Model: | S 328 Sport |
| Year: | 2019 |
| Condition: | Used |
| Category: | Center Consoles |
| Construction: | Fiberglass |
| Length: | 34 ft |
| Display Length: | 32 ft |
| Beam: | 10 ft 8 in |
| Max Draft: | 2 ft 7 in |
| Min Draft: | 1 ft 7 in |
| Fuel Capacity (Gallons): | 300 |
| Fuel Type: | Gas/Petrol |
| Fresh Water Capacity (Gallons): | 30 |
| Max Speed: | -- |
| Displacement: | -- |
| Number of Engines: | 2 |
| Engine Make | Yamaha |
| Engine Model | F300 |
| Engine Power | 300.00 HP |
| City: | Greenwich |
| State: | Connecticut |
| Country: | United States |
MORE INFO
2019 Pursuit S 328 Sport
*NEW TO MARKET - MORE PICTURES COMING SOON*
Power:
Twin Yamaha F300 Outboards (590 hrs)
Lewmar Bow Thruster Control
Features:
Twin Garmin 7612 XSV Displays
Yamaha Digital Display
Garmin Autopilot
Garmin xHD2 Open Array Radar
JL Audio Head Unit
JL Audio Speakers
Lenco Trim Tabs
Spotlight
Underwater Lights
Large Bow Seating Area w/ Table and Filler Cushions
Aft Fold-Out Seating w/ Table
Cockpit Fridge
Portside Dive Door
Cockpit Sink w/ Tackle Station
Enclosed Cabin/Berth and Marine Head
Aft Livewell
Freshwater and Raw Water Washdown
Outrigger Mounts
The 2019 Pursuit S 328 Sport, is a sleek and versatile 32’ center console built for both comfort and performance. Constructed with durable fiberglass and featuring Pursuit’s premium fit and finish, this boat offers a spacious layout ideal for cruising, entertaining, or offshore fishing. Stylish, capable, and well-designed, the S 328 Sport delivers a great all-around experience on the water.
Contact Southpaw Yacht Sales Listing Broker Dan Wurst for More Information
Seattle Yachts is pleased to assist you in the purchase of this vessel. This boat is centrally listed by Southpaw Yacht Sales. It is offered as a convenience by this broker/dealer to its clients and is not intended to convey direct representation of a particular vessel
Listing MLS by Yachtr.com
SIMILAR BOATS